Žiaci 6.A, 6.B, 6.C, 7.A a 7.B triedy sa dňa 31.mája 2022 zúčastnili zaujímavej exkurzie.
Šarišské múzeum v Bardejove ponúka pre svojich návštevníkov tri stále expozície, ktorých súčasťou je aj Prírodovedná expozícia. Expozíciu tvorí viac ako 1700 exponátov rastlín a živočíchov. Okrem rastlinstva a živočíšstva slovenskej prírody je možné si pozrieť aj výstavu exotickej fauny z Ameriky, Afriky a Ázie. Živočíchy a rastliny sú tu vystavené v zjednodušene znázornenom prírodnom prostredí, podobne, ako žijú vo voľnej prírode.
Okrem Prírodovednej expozície sme navštívili aj Baziliku sv. Egídia postavenú v gotickom štýle. Počiatky chrámu siahajú do 13. storočia. Pred vchodom do chrámu sa nachádza socha sv. Floriána, patróna hasičov, postavená na pamiatku veľkého požiaru v roku 1774. Vpravo od nej sú umiestnené staré historické zvony Urban a Ján. K vzácnym stredovekým pamiatkam patrí súsošie Golgoty z konca 15. storočia a aj plastika sv. Egídia biskupa z roku 1466. Žiakov okrem interiéru kostola uchvátil výhľad na mesto Bardejov z veže tejto baziliky. Bez problémov zvládli 182 schodov.
Múzeum ľudovej architektúry, skanzen v Bardejovských kúpeľoch má 24 expozičných objektov, ktoré prezentujú ľudovú kultúru a staviteľstvo slovenského a rusínskeho obyvateľstva. Dominantou skanzenu sú dvadrevené chrámy prenesené z dediny Zboj a z blízkej obce Mikulášová, ktoré sú skvelou ukážkou sakrálnej architektúry. V skanzene nájdete aj obytné zrubové domy či objekty s technickým zariadením: kováčsku vyhňu, sýpky, sušiareň ovocia i studňu a stodoly. Žiakov veľmi zaujali starobylé domčeky s dobovým nábytkom.
Solivar v Prešove je národná kultúrna pamiatka a zároveň jedna z najvýznamnejších technických pamiatok na Slovensku. Pochádza zo 17. storočia. Tento unikátny komplex technických objektov slúži na čerpanie a varenie soli zo soľanky, ktorá sa čerpala v koženom mechu s obsahom asi 5 - 7 hl. Žiaci sa zoznámili s objektami na ťažbu, s kováčskymi dielňami, varňou, skladmi soli, klopačkou a aj so šachtou Leopold. Táto šachta je hlboká 155 metrová jama, pôvodne nazývaná aj Cisárska. Nad touto šachtou bola postavená budova gápľa, ktorý bol jedným z najväčších v strednej Európe a jeho mechanizmus bol otáčaný štyrmi pármi koní.
Žiakom sa veľmi páčili stroje aj mechanizmus výroby soli. Zaujal ich výklad aj informácia, že kokošovský dub využili taktiež na stavbu lodí Krištofa Kolumba.
Pripravila: Ing. Mária Brečková